Strona głównaLifestyleWódka - nieodzowny element każdego wesela

Wódka – nieodzowny element każdego wesela

Dobra organizacja wyśmienitej zabawy weselnej łączy w sobie: odpowiednią oprawę muzyczną, bardzo smaczne jedzenie i oczywiście wystarczającą ilość alkoholu. Wódka stanowi podstawowy trunek i nie może jej absolutnie zabraknąć podczas trwania imprezy. Para młoda właściwie rozpoczyna biesiadę toastem, a jeszcze wcześniej butelkami z alkoholem obdarowywani są chętni do zrobienia tzw. bramy weselnej. To znaczy, że od samego początku wódka towarzyszy biesiadnikom, a jej nadmiar z pewnością nie stanowi problemu. Po skończonej imprezie można nią obdarować gości, czy też zachować pozostałe butelki na inne okazje, albo też zwrócić sprzedawcy – jeżeli wyraża na to zgodę.

Wódka – narzędzie towarzyszące toastom oraz atrakcjom weselnym

Polska tradycja weselna przewiduje podczas zabawy liczne konkursy i konkurencje, podczas których uczestnicy nagradzani są bardzo często niczym innym jak  napojem alkoholowym, którym jest właśnie wódka. Czasami,  na niektórych imprezach akceptowani są również nieproszeni goście, którzy krótko uczestniczą w zabawie, a za swoje na przykład taneczne popisy nagradzani są właśnie jedną lub nawet kilkoma butelkami trunku. Na weselu nie może też zabraknąć toastów, a wygłaszanie ich odbywa się w naszej tradycji najczęściej przy wzniesieniu kieliszka napełnionego alkoholem. Toastów może być bardzo wiele. Jeżeli zabawę prowadzi wodzirej, to on najczęściej decyduje o tym, kiedy wznieść toast. Jednak nikt raczej nie zabroni gościom wypicia zdrowia pary młodej i pozostałych członków imprezy, kiedy wyrażą na to ochotę. Na przeważającej części imprez weselnych, w momencie gdy goście schodzą z parkietu do stołów, ktoś(często członek orkiestry lub DJ weselny) intonuje: ” a teraz idziemy na jednego, a teraz idziemy wódkę pić”. W pewnym sensie można powiedzieć, że stanowi ona nie tylko podstawowy element imprezy, ale wręcz symbol dobrej zabawy.

Wódka weselna- oprawa butelki i sposób podania

Obecnie organizatorzy wesela mogą przebierać w ofertach alkoholi okazjonalnych. Firmy oferują piękne wydania, wyśmienitej jakości trunków, w specjalnie wyprodukowanych na taką okazję butelkach. Oprawę alkoholu można nawet dopasować do stylu wesela, w zależności od tego czy urządzane jest ono w ekskluzywnym, nowoczesnym wydaniu, czy na przykład na wzór staropolskiej zabawy wiejskiej. Na butelkach spotkać można przeróżne wzory, florystyczne motywy oraz sentencje i przyśpiewki. Istnieją wydania butelek dedykowane osobno pani młodej i panu młodemu.
W zależności od upodobań i możliwości finansowych podanie alkoholu podczas imprezy może odbywać się przy udziale wyznaczonych do tego celu osób spośród najbliższych gości. To właśnie oni, podczas trwania wydarzenia, odpowiedzialni są za to, by na stołach nie zabrakło napełnionych i schłodzonych butelek. Niektóre wesela obsługiwane są przez specjalnie zatrudnionego barmana, który podaje gościom wódkę w czystej postaci lub serwując drinki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne