Czas przed pójściem malucha do przedszkola to okres beztroskiej zabawy, czas na przytulanie, tworzenie bliskości i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa. Warto jednak wykorzystać go również na wspieranie rozwoju i rozwijanie kreatywności poprzez odpowiednio dobrane zabawy. Z pewnością dziecko, które przed pójściem do przedszkola pozna już część aktywności, z jakimi będzie miało do czynienia w trakcie pobytu tam, polubi przedszkole szybciej i łatwiej się tam zaadaptuje.
Rola zabaw kreatywnych w rozwoju dziecka
Tego typu zabawy mają pewną wartość “porządkującą” – sprawiają, że dziecko uczy podporządkowywania się różnego rodzaju zasadom i regułom. I to jest już pierwsza rzecz przygotowująca dziecko do pobytu w przedszkolu. Ale ich podstawową wartością i wynikającą z nich korzyścią jest rozwijanie u dziecka twórczego myślenia, zdolności poznawczych, ćwiczenie logicznego myślenia. W części zabaw główną rolę odgrywa ćwiczenie i rozwijanie podstawowych umiejętności takich jak mowa, motoryka, czy zdolności manualne. Zabawy kreatywne, jako cała grupa aktywności utrwalają i porządkują zdobywaną przez dziecko wiedzę. Dobrze pomyśleć o tym, zanim przyjdzie czas na przedszkole.
Przykłady zabaw kreatywnych
Jeśli w domu są dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowujące się dopiero do pójścia do przedszkola, to na ogół mamy do czynienia z jednym małym człowiekiem – góra dwoma lub trzema. Nie da się więc zastosować kreatywnych zabaw grupowych, jakie oferuje przedszkole (np. przedszkole Warszawa).. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na zabawy z przedmiotami, najlepiej jak najprostszymi, posiadanymi na co dzień w domu. Poniżej przykłady, co można zastosować, z pominięciem rzeczy tak oczywistych, jak papier i kredki, plastelina czy książeczki do malowania:
- “Piasek z mąki” – przepis szybko znajdzie się w Internecie – w sumie wystarczy mąka i olej i starta kolorowa kreda dla nadania koloru i wyczarujemy plażę, na której stawiać można babki, czy budować zamki
- “Makaronowe muszle” – duży makaron typu “muszle”, i żelowe pisaki – w ten sposób dzieci wyczarują kolorowe muszle, które zastosować można np. na w/w wymienionej plaży z mąki
- “Rzeźby z gliny” – w przeciwieństwie do plasteliny to materiał naturalny, z którego tworzyć można całkiem spore konstrukcje, zajmą one dziecko przez dłuższy czas
- “Malowanie balonami” – czyli coś zdecydowanie na zewnątrz – napełniamy balony wypełnione wodą zmieszaną z kolorową farbą i rzucając je na przygotowane podłoże (np. tektura, płyta pilśniowa) tworzymy fantazyjne obrazy.
Kreatywne zabawy to coś wspaniałego zarówno dla dzieci jak i dla rodziców – to znakomita forma spędzania wspólnego czasu, która bawi i uczy.