Strona głównaLifestyleJak rozpocząć przygodę z nurkowaniem? Kursy dla nurków

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem? Kursy dla nurków

Nurkowanie to niezwykła przygoda, gdyż jak wiadomo świat po zejściu pod taflę wody wygląda zupełnie inaczej – całkowicie fascynująco. Jest to przede wszystkim świetny sposób na rekreację, która jednocześnie zapewnia dawkę adrenaliny oraz odpręża. Zanim jednak przejdziemy pod wodę treba nabyć odpowiednie umięjętności dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat kursu OWD, PADI oraz IANDT.

Kurs OWD

Podstawą, która stanowi przepustkę do świata nurkowania, jest kurs nurkowania OWD (Open Water Diver). W jego trakcie dowiemy się bazowych informacji na temat nurkowania oraz zdobędziemy praktyczne umiejętności poruszania się pod wodą. Jednak maksymalna głębokość w przypadku podstawowego kursu nurkowania to 18 metrów. Szkolenie można rozpocząć w momencie ukończenia minimum 10 lat.

Cały kurs obejmuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Wpierw należy zaliczyć pięć części z teorii, przy czym każda zakończona jest quizem i całość dodatkowo egzaminem. Następnie ma miejsce część praktyczna, w trakcie której kursanci muszą zaliczyć pięć sesji w basenie wraz ze sprawdzenie umiejętności pływackich. Na koniec kursanci muszą odbyć cztery nurkowania na otwartych wodach w warunkach kontrolowanych.

Kurs PADI

Dalsze poszerzanie umiejętności w nurkowaniu zapewnia wiele możliwości, dzięki kursom PADI. Poszczególny kurs nurkowania PADI charakteryzuje się inną specyfikacją oraz zapewnia odmienne uprawnienia. Wyróżniamy m.in.:

  • Kurs nurkowania głębokiego PADI Deep Diver;
  • Kurs nurkowania podlodowego PADI Ice Diver;
  • Kurs nurkowania w suchym skafandrze PADI Dry Suit Diver;
  • PADI Wreck Diver – kurs nurkowania wrakowego;
  • Kurs specjalisty sprzętowego PADI Equipment Specialist,
  • Kurs nawigacji podwodnej PADI Underwater Navigator;
  • Kurs nurkowania nocnego PADI Night Diver;
  • Kurs nurkowania z łodzi PADI Boat Diver;

Kursy nurkowania IANTD

Zupełnie nowe możliwości w nurkowaniu zapewnia kurs nurkowania IANTD, stworzony przez organizację o tej samej nazwie, która jako pierwsza na świecie wprowadziła Nitox i Trimix do nurkowania rekreacyjnego. Obie nazwy własne odnoszą się do mieszanek tlenowych, stosowanych w butlach ciśnieniowych do nurkowania. Kursy przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia, które posiadają aktualne badania pozwalające na nurkowanie.

Jednak umiejętności i możliwości kursów IANTD wykraczają poza standardy nurkowania rekreacyjnego. Ich nadrzędnym celem jest kształtowanie świadomości wśród uprawiających sport tak, by stawali się w pełni samodzielnymi i samowystarczalnymi nurkami. Kursy IANTD skupiają się na nurkowaniu głębokim i prawidłowym wykorzystywaniu sprzętu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne