Psy potrzebują dużo ruchu. Dzięki temu mogą nie tylko zagospodarować drzemiącą w nich energię i poznawać otoczenie. Spacer jest elementem socjalizacji czworonoga, zaspokaja psią ciekawość świata i rozwija inteligencję. Uczy też psa utrzymywania czystości w domu i reguluje rytm jego dnia. Pamiętajmy jednak, że ta codzienna rutyna musi być nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria jak smycze czy szelki, aby nie czekały nas nieprzyjemne niespodzianki.
Spacer z psem
Większość lekarzy weterynarii poleca, aby pierwszy spacer z psem odbył się dopiero wtedy, kiedy nasz pupil otrzyma komplet szczepień. Przed tym faktem lepiej wypuszczać psa tylko do przydomowego ogródka, gdzie smycze i szelki nie są wprawdzie potrzebne, ale już wtedy wprowadzać można pierwsze elementy oswajania psa z nimi. Następnie zaczynamy od krótszych spacerów w możliwie spokojnej okolicy, aby psa nie rozpraszało zbyt wiele bodźców i stopniowo zwiększamy stopień trudności zadania. Psy dostatecznie zsocjalizowane zabierać można do psich parków, gdzie będą miały kontakt z innymi zwierzętami. Są to tereny ogrodzone, gdzie zwierzęta bawić mogą się bez smyczy, ale pamiętać należy, że nie można odpuszczać sobie kontroli psa, ponieważ “atakowany” przez wiele bodźców może zacząć zachowywać się agresywnie. Psy, które spacerują już od dłuższego czasu i zachowują się w czasie spaceru przewidywalnie, można zabierać w nieznane im okolice, aby rozwijać ich zdolności poznawcze i zapewniać odpowiednią dawkę ruchu. Pamiętać jednak należy, że podczas transportu np. samochodem, koniecznie zastosować trzeba odpowiednie szelki, zapewniające bezpieczeństwo czworonoga.
Inne formy ruchu na świeżym powietrzu
Łagodne spacery nie zawsze są wystarczające, szczególnie dla bardziej ruchliwych czworonogów. Dlatego właścicielom takich psów poleca się dogtrekking albo jogging z psem. Zwierzę musi być wówczas ubrane w odpowiednie szelki, do których przypina się linkę amortyzującą, łączącą je z właścicielem.
Warto też na wyjścia z pupilem zabierać zabawki, takie jak:
- frisbee
- szarpak
- piłka
- lina do przeciągania
Aktywności z nimi są miłym dla obu stron przerywnikiem w spacerze, ale uczą również psa reagowania na komendy i rozwijają jego naturalne instynkty tropienia i szukania.