Strona głównaBiznesRodzaje kas fiskalnych

Rodzaje kas fiskalnych

Wyróżniamy co najmniej kilka różnych rodzajów kas fiskalnych. Jeśli planujesz dokonać zakupu takiego urządzenia warto najpierw dowiedzieć się czym się różnią poszczególne modele. Dobrym wstępem do pozyskania takiej wiedzy jest ten artykuł, w którym krótko opisujemy podstawowe typy kas fiskalnych.

Z definicji kasy fiskalne to urządzenia elektroniczne służące do rejestracji obrotu. Ich głównym zadaniem jest rejestracja należnych kwot podatku dochodowego i VAT. Jest to urządzenie powszechnie stosowane w sprzedaży detalicznej.

Na przestrzeni lat rynek kas fiskalnych mocno ewoluował w efekcie współcześnie możemy wyróżnić co najmniej kilka typów urządzeń fiskalnych.

Podział kas fiskalnych ze względu na wielkość działalności (ilość kodów PLU)

Kasy fiskalne małego i średniego zasięgu
Małe kasy jednostanowiskowe to urządzenia, które mają możliwość zaprogramowanych towarów nie przekracza 3000. Z kolei w tak zwanych kasach średniego zasięgu z reguły można zaprogramować od 3000 do 12000 kodów PLU. Tego typu urządzenia z powodzeniem sprawdzają się w przypadku różnorodnych działalności handlowo-usługowych (restauracje, sklepy, punkty usługowe).

Systemowe kasy fiskalne
Kasy systemowe to urządzenia, które są stosowane w największych placówkach handlowych. Z reguły są połączone jednym spójnym systemem pozwalającym korzystać  ze wspólnej stosunkowo dużej bazy PLU (nawet kilkadziesiąt tysięcy pozycji). Charakterystyczną cechą kas systemowych jest wymiana danych (z reguły w czasie rzeczywistym) z centralnym systemem.

Przenośne kasy fiskalne
Mobilne kasy fiskalne pozwalają na bezprzewodową pracę, dlatego są powszechnie wykorzystywane w terenie. Tego typu urządzenia są wyposażone w akumulator oraz całkiem wytrzymałą obudową pozwalającą na wykorzystanie urządzenia w różnych warunkach pogodowych. Z powodzeniem są wykorzystywane w najmniejszych działalnościach gospodarczych oraz wszędzie tam gdzie są wymagane ze względu na swoją mobilność.

Drukarki fiskalne

Wybierając kasę fiskalną często można spotkać się z pojęciem drukarki fiskalnej. Czym różnią się drukarki fiskalne od typowych kas fiskalnych? Kasa fiskalna to urządzenie pozwalające na samodzielną pracę, natomiast drukarka to urządzenie, które stanowi część systemu sprzedaży w którym główną rolę pełni oprogramowanie sprzedażowe.

POS vs ERC

Mówiąc o podziale urządzeń fiskalnych trzeba wspomnieć o podziale drukarek na POS oraz ERC. POS to kasy komputerowe wyposażone w oprogramowanie pozwalające między innymi na magazynowanie produktów oraz ewidencjonowanie obrotów. Natomiast kasy ERRC są mniej rozbudowane. Posiadają znacznie mniejszą pamięć i nie są zintegrowane z komputerem. Mimo to jest to dosyć dobry wybór dla większości mniejszych placówek handlowo-usługowych.

Więcej na temat kas fiskalnych na https://firmamonkiewicz.pl/oferta/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne