Strona głównaBiznesPoza Bitcoinem – nowe kryptowaluty | Niezależny handel kryptowalutami

Poza Bitcoinem – nowe kryptowaluty | Niezależny handel kryptowalutami

Poza Bitcoinem – poznaj interesujące kryptowaluty

Kryptowaluty zyskały sporą popularność w ciągu ostatnich lat. W znacznej części jest to zasługa Bitcoina, który przekuł niszowy kryptograficzny projekt na użyteczną technologię. Teraz kryptowaluty to prężnie rozwijająca się gałąź przemysłu oferująca zróżnicowane tokeny o wielu zastosowaniach. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu obniżył się również próg wejścia w świat kryptografii, dlatego dziś niemalże każdy jest w stanie zainwestować w wirtualną monetę.

Inwestowanie w kryptowaluty – zasady

Inwestowanie na rynku kryptowalutowym wygląda zupełnie inaczej, niż inwestowanie na “tradycyjnej” giełdzie. Powodów tych różnic jest wiele, a jednym z nich jest sama natura aktyw cyfrowych. W większości nie są one oparte na żadnych towarach fizycznych, przez co ich “prawidłowej” ceny nie da się obliczyć za pomocą matematycznej formuły. Z drugiej strony, istnieje bardzo niewiele regulacji na temat handlu, obrotu, wykorzystania e-monet oraz powstałych w tym celu platform. Powodem tego jest nie tylko fakt, że to relatywnie nowy i “niezbadany” rynek, ale również to, że brak regulacji oraz anonimowość są jednymi z podstawowych zasad, które przyświecały powstaniu kryptowalut w ogóle.

Ze względu na te różnice jedyną “tradycyjną” zasadą inwestowania, jaką można zastosować na rynku krypto, jest prawo popytu i podaży oraz jej pochodne. Z kolei to sprawia, że inwestowanie na giełdzie kryptograficznej wymaga korzystania z innych strategii. Przede wszystkim, należy pamiętać, że kryptowaluty oceniane są głównie pod kątem popularności, ponieważ to ona najmocniej napędza cenę, a dopiero potem liczy się jej zastosowanie i funkcjonalność, które decydują o utrzymaniu się wartości e-monety. Trzeba też być przygotowanym na straty, ponieważ krypto-rynek jest bardzo dynamiczny i potrafi drastycznie zmienić swoje oblicze w ciągu kilku minut. Sprzedawanie w panice nie jest sytuacją rzadką, przez co wahania cen mają tendencję do gwałtownej eskalacji, zamiast dążenia do ustabilizowania.

Na końcu warto wspomnieć, że mimo coraz większej ilości ogólnodostępnej wiedzy na temat użytkowania i inwestowania w e-monety, jest to nadal nowy krajobraz dla większości osób, nawet tych, które miały styczność z giełdą tradycyjną. Dlatego warto poświęcić chwilę na przygotowanie przed rozpoczęciem handlowania kryptowalutą.

Jak się przygotować?

Inwestowanie należy zacząć od zdobycia wiedzy i zapoznania się z nomenklaturą kryptowalut. Coin i token mogą wydawać się pojęciami zamiennymi, jednak odnoszą się do różnych zastosowań. Coiny służą jako zamiennik waluty, stanowiąc cyfrowe pieniądze, natomiast token służy do nabywania konkretnych usług i najczęściej jest wewnętrzną walutą konkretnej platformy. Takich rozróżnień jest więcej, a wyliczenie ich wymagałoby całego osobnego artykułu. Bez podstawowej wiedzy na ich temat trudno będzie skutecznie prowadzić niezależny handel kryptowalutami.

Po zaznajomieniu się z rodzajami krypto-monet należy dokonać wyboru, w którą z nich będzie się inwestować. To ważna decyzja, ponieważ będzie ona dyktować sposób i poziom trudności wykonania kolejnych dwóch kroków.

Po wybraniu odpowiedniego krypto przychodzi czas na zorganizowanie narzędzi potrzebnych do zarządzania jednostkami. Podstawowym elementem, bez którego nie sposób operować na krypto-giełdzie, jest krypto-portfel. E-portfele dzielą się na dwa główne rodzaje:

  1. Ciepły portfel znajduje się na urządzeniu podłączonym do internetu,
  2. Portfel zimny ma formę osobnego urządzenia, bez połączenia sieciowego.

Według ogólnej zasady, portfele zimne polecane są w przypadku inwestycji długoterminowych, a kryptoportfele ciepłe do inwestycji bardziej dynamicznych. Ostatecznie jednak sposób ich użytkowania różni się nieznacznie, a wybór jednego z nich zależeć będzie od osobistych preferencji i stylu inwestowania użytkownika.

Ostatnim krokiem jest nabycie wybranej kryptowaluty. Krypto-giełda nie jest już jedynym sposobem na zakup jednostek, co daje potencjalnemu inwestorowi dość szeroki wybór ofert. Na początek najlepiej skorzystać z kantoru kryptowalut online. Taka opcja jest bezpieczniejsza od giełdy kryptograficznej i znacznie wygodniejsza od poszukiwania kantoru stacjonarnego. Ważną rzeczą przy poszukiwaniu odpowiedniej platformy jest zwrócenie uwagi na używane przez nie zabezpieczenia, nie tylko przed atakami ze strony hakerów, ale również przed nieoczekiwanymi skokami cen, które mogą nastąpić między wysłaniem opłaty, a jej zaksięgowaniem, co może skutkować dużymi stratami. Godnym uwagi serwisem pod tym względem jest niezależny kryptokantor Crypto-ATM, oferujący ustalenie najwyższego dopuszczalnego wzrostu ceny. Sprawia to, że jeśli koszt zakupu danej kryptowaluty wzrośnie ponad dopuszczony przez klienta procent jej wartości, transakcja zostanie przerwana, chroniąc osobę kupującą przed przepłaceniem. Dodatkowo ten krypto-kantor ma w swojej ofercie aż 24 pary crypto-fiat, co jest niezwykle ważne, ponieważ czasy, kiedy BTC największym graczem na rynku, zdecydowanie dobiegają końca.

Czas BTC kończy się?

Bitcoin ma wysoką cenę ze względu na bardzo szeroką popularność oraz historię. BTC był pierwszą prawdziwą kryptowalutą, która zdobyła niesamowitą sławę i przyniósł prawdziwy przełom we współczesnej technologii. Systemy odpowiedzialne za jego działanie są jednak przestarzałe, a cena nadmuchana i bardzo niestała. Funkcjonalność również wypada słabo, zwłaszcza na tle innych, nowych altcoinów. Obecnie Bitcoin z pionierskiej technologii i pieniędzy przyszłości stał się przechowalnią wartości niczym złoto.

W tym samym czasie kryptowaluty jako rynek poszły dużo dalej, ewoluując, różnicując się, tworząc i zapełniając nisze. Obecnie krypto ma wiele rodzajów i zastosowań, część z nich jest nawet implementowana oraz obsługiwana przez międzynarodowe firmy i globalne korporacje, co jest najwyższym świadectwem ich skuteczności.

Dlatego BTC, choć dalej jest wysoko ceniony i powszechnie znany, wydaje się  napędzany głównie przez dawną popularność i wiernych inwestorów. Daleko mu jednak do tytułu prawdziwego lidera rynku kryptowalut.

Poza BTC

Jeśli nie Bitcoin, to co? W zależności od potrzeb i zainteresowań inwestora, godnych uwagi jest kilka krypto:

TRON:

  • CEO o silnej prezencji medialnej zapewnia potrzebny szum wokół waluty
  • Zdecydowany lider nowej niszy kryptogier
  • Prężnie rozwijająca się waluta
  • Ma na celu stworzenie nowego wymiaru rozrywki, odpornego na cenzurę
  • Stabilnie zyskuje na wartości

Ripple:

  • Przeznaczony dla klientów korporacyjnych
  • Używany przez wiele międzynarodowych firm
  • Tani i szybki
  • Idealny przykład zastosowania krypto w sektorze technologii finansowych

Stellar:

  • Dedykowany klientom prywatnym
  • O wysokiej funkcjonalności
  • Akceptowany w wielu miejscach
  • Łatwy w obsłudze

Ethereum:

  • Lider technologii inteligentnych kontraktów
  • Pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji
  • Pod względem popularności plasuje się stale na 2 miejscu

Oczywiście istnieje dużo więcej interesujących krypto, altcoinów i tokenów. Te wymienione wyżej są jednak zdecydowanie liderami w swoich kręgach, będąc jednocześnie na tyle popularne na tle wszystkich kryptowalut, aby ich zdobycie było stosunkowo łatwe.

Kryptowaluty i związane z nimi technologie stale zyskują na popularności. Rynek krypto jest coraz więcej wart i stale ewoluuje. Dlatego Bitcoin, który co prawda był prawdziwym przełomem 10 lat temu, dziś zaczyna powoli odchodzić do lamusa. W obecnych czasach istnieje już o wiele więcej interesujących krypto o różnych zastosowaniach i charakterystykach, którymi warto się zainteresować. Choć bezsprzecznie budują one swoją popularność na niemalże legendarnej renomie Bitcoina, często przewyższają go pod względem bezpieczeństwa, użyteczności i funkcjonalności. Z tego właśnie powodu warto zdecydować się na szersze spojrzenie, aby móc przyczynić się do technologicznej rewolucji, jaką niosą ze sobą kryptowaluty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne