Strona głównaUncategorizedOrganizacja pogrzebu – jak przygotować pochówek krok po kroku?

Organizacja pogrzebu – jak przygotować pochówek krok po kroku?

Śmierć bliskiej nam osoby wiąże się z dogłębnym uczuciem pustki i straty. Nie możemy jednak pozwolić sobie na bezczynne opłakiwanie zmarłego. Przed nami intensywne kilka dni, w których należy zorganizować pogrzeb. Dla wieku osób jest do nowa sytuacja, w której pojawia się wiele pytań i wątpliwości. W tym miejscu dowiesz się, jak krok po kroku przygotować pochówek i zadbać o wszystkie aspekty organizacji uroczystości pogrzebowe.

Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

Lekarz wystawia kartę zgonu, która jest podstawą do dalszego postępowania w kwestii organizacji pochówku. Należy jak najszybciej udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, wraz z kartą zgonu oraz dowodem osobistym swoim i osoby zmarłej. Urząd tego samego dnia wystawi akt zgonu, który może być podstawą do uzyskania zasiłku pogrzebowego, odszkodowania, a także postępowania spadkowego. Warto jak najszybciej zamknąć rozdział formalności urzędowych.

Wybierz właściwy zakład pogrzebowy

Organizacja pochówku to specjalność zakładów pogrzebowych, które pozwalają załatwić niezbędne formalności, pozyskać trumnę i akcesoria, zaplanować uroczystość, wynająć transport dla gości, a także krok po kroku przeprowadzić całą ceremonię pogrzebu. Profesjonalne firmy pogrzebowe odznaczają się empatią i troską o dobro swoich klientów. Przejmują także sporą część obowiązków, dzięki czemu, pogrzeb można zorganizować naprawdę szybko. Z tego względu, z wybranym zakładem pogrzebowym warto skontaktować się tego samego dnia, w którym zdobędziemy akt zgonu.

Czym możemy kierować się przy wyborze odpowiedniego zakładu pogrzebowego? Najlepiej rekomendacjami oraz opiniami innych klientów, które możemy znaleźć w sieci. Warto także wybrać firmę, która cechuje się wszechstronnym zakresem usług, tak, aby wszystkie formalności można było zamówić w jednym miejscu, zyskując na czasie – mówi nam Marek Zadora, z ZADORA zakład pogrzebowy Andrychów

Powiadom znajomych zmarłego o pochówku

Osoba zmarła opuszcza nie tylko najbliższą rodzinę, ale również przyjaciół, kolegów z pracy, znajomych, sąsiadów. Gdy znamy już miejsce i datę pogrzebu, warto powiesić klepsydrę w miejscu, w którym mieszkał zmarły, a także w okolicy parafii, jeśli była to osoba wierząca. Warto także wykonać parę telefonów do znanych nam przyjaciół i znajomych zmarłego. Poprośmy, aby przekazali tą przykrą informację dalej. Dzięki temu, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że o pogrzebie dowiedzą się wszystkie osoby, które chciałyby pożegnać się z osobą zmarłą.

Wybór trumny, pomnika i dodatków

W tej kwestii warto skonsultować się z zakładem pogrzebowym, który dysponuje wieloma kontaktami i może nam pomóc w zakupie wszystkich elementów potrzebnych do organizacji pogrzebu. Większość z tych rzeczy jest dostępna od ręki, dzięki czemu, nie musimy obawiać się dłuższego czasu oczekiwania. W przypadku gdy chcemy zamówić spersonalizowany pomnik, może on zostać umieszczony w miejscu pochówku już po uroczystości. Warto jednak wybrać taki pomnik, który będzie gotowy w dniu pochówku, aby jak najszybciej zamknąć ten trudny dla nas okres.

Organizacja stypy po pogrzebie

Na pogrzeb często przybędą osoby z innych zakątków kraju. Dobrym zwyczajem jest organizacja stypy, na której żałobnicy będą mogli się spotkać we wspólnym gronie, aby powspominać pochowaną osobę. Warto jak najszybciej rozeznać się w dostępnych opcjach. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wynajęcie sali wraz z cateringiem. Jest to jednak najbardziej kosztowna opcja. O cenne wskazówki możemy zapytać w zakładzie pogrzebowym. Konsultant często jest w stanie wskazać kilka miejsc, które specjalizują się w organizacji podobnych uroczystości rodzinnych.

W jaki sposób przebiega pogrzeb?

To szczególnie trudny dzień, który pozwoli zamknąć kwestię pożegnania zmarłej osoby. Warto z wyprzedzeniem stawić się w zakład pogrzebowy Sucha Beskidzka. Trumna zostanie wystawiona w sali pożegnań. Jest to ostatni moment, w którym trumna może pozostawać otwarta. W praktyce, pożegnania przy otwartej trumnie należą w naszym kraju do rzadkości. Jeśli jest to pogrzeb świecki, w sali pożegnań może się odbyć oficjalna uroczystość, na której przemówią najbliższe osoby zmarłego. W przypadku pogrzebu osoby wierzącej, trumna z ciałem jest transportowana do kościoła lub przycmentarnej kaplicy. Po ceremonii rozpoczyna się ostatnia droga, czyli przemarsz lub przejazd do miejsca pochówku. Pogrzeb może mieć oprawę muzyczną, ale wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Za przeniesienie i pochowanie trumny odpowiadają pracownicy firmy pogrzebowej. Po złożeniu trumny, zostanie ona przysypana ziemią. Kwatera jest odpowiednio zabezpieczana, a na jej miejscu stanie płyta nagrobna. To już wszystko. Pozostaje jedynie stypa.

Ile obecnie kosztuje pogrzeb?

O ile osoba zmarła nie przygotowała się na moment odejścia z tego świata, pogrzeb może być dość dużym wydatkiem. Oczywiście przysługuje nam zasiłek pogrzebowy.  Wiele zależy od wybranych usług dodatkowych: oprawy muzycznej, pracy fotografa, a także od wyboru modelu trumny i pomnika.

Jaki zakład pogrzebowy wybrać?

Godnym polecenia zakładem pogrzebowym jest: ZADORA – Zakład Pogrzebowy Wadowice. Jest to firma z bardzo dużą tradycja sięgającą 1991 roku. Działają na małopolskim rynku pogrzebowe, lecz skupiają się na terenie miast: Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Oświęcim, Kęty, Kraków, Bielsko-Biała oraz okolicznych miejscowości tych miast. Strona internetowa zakładu pogrzebowego to: www.zadora24.pl oraz www.zakladpogrzebowyzadora.pl.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Popularne