Strona głównaBiznesJak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

W ostatnich latach fotowoltaika zyskuje na popularności. Łatwo zauważyć coraz większe zainteresowanie tematyką odnawialnych źródeł energii oraz liczne inwestycje w panele fotowoltaiczne. To co obecnie obserwujemy to intensywna kampania promująca bardziej ekologiczne systemy grzewcze i energetyczne. Co ciekawe efekty mody na zieloną energię są widoczne, gdyż panele fotowoltaiczne wyrastają na dachach domów jednorodzinnych niczym przysłowiowe grzyby po deszczu.

Instalacja fotowoltaiczna musi być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. Zbyt duża sprawi, że zwrot kosztów związanych z zakupem i instalacją się wydłuży w czasie, zaś za małą będzie powodowała niedobory mocy w naszym domu – nie będziemy w stanie zasilić wszystkiego, czego potrzebujemy. Chodzi tutaj oczywiście o moc instalacji fotowoltaicznego, która przekłada się na generowaną energię.

Jak wyliczyć ilość potrzebnej energii?

Każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie energetyczne w zależności od jego wielkości czy ilości elementów elektrycznych. Wiele zależy też od tego jakiego rodzaju ogrzewanie jest zastosowane w określonym gospodarstwie domowym. Oczywiście w sytuacji gdy dom jest ogrzewany grzejnikami działającymi na prąd lub pompą ciepła to zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe.

Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje około 1500 kWh. Z kolei większa rodzina, w której jest przynajmniej dwójka dzieci i rodzice, będzie potrzebowała 2000-2500 kWh. Jednak energii generowanej przez system fotowoltaiczny nie powinno być “na styku” – z tego względu uwzględnia się zapas energii. Najczęściej instalacje projektuje się na 3 kW.

Najłatwiej wyliczyć potrzebną ilość energii dla naszego gospodarstwa domowego na podstawie rachunków za prąd. Bazując na spisach z liczników z przynajmniej pół roku można wyliczyć średnią ilość energii, jakiej wymaga nasz dom do poprawnego funkcjonowania.

Więcej informacji na temat doboru mocy fotowoltaiki dla budownictwa jednorodzinnego można znaleźć na https://solart-pv.pl/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne