Zdrowy wygląd zewnętrzny nie jest tylko kwestią estetyki. Dobra kondycja skóry, a zatem także włosów i paznokci jest dowodem na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wszelkie niekorzystne zmiany zachodzące na powierzchni skóry, zmiana jej barwy lub nadmierne przesuszenie to pierwsze symptomy alarmujące o braku witamin i minerałów. Awitaminoza to stan organizmu, w którym niedobór odpowiednich witamin upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Witaminy niezbędne dla zdrowia i urody
Do grupy kluczowych witamin, które odpowiadają za większość procesów zachodzących w organizmie, należą:
- witamina A (retinol)
- witamina D (kalcyferol)
- witamina E (tokoferol)
- witamina C (kwas askorbinowy)
Wszystkie te związki mają bardzo zróżnicowaną pod względem chemicznym budową. Większość z nich nie jest syntezowana w organizmie, dlatego też w wielu przypadkach są one dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem.
Witamina A to witamina piękna
Pytanie, na co jest witamina A, jest pytaniem bardzo skomplikowanym, ponieważ bierze ona udział w wielu przemianach metabolicznych. Powszechnie znana jest jako witamina dobra dla wzroku, ale nie tylko.
Retinol jest także odpowiedzialny za wzrost komórek nabłonka skóry, co wpływa pozytywnie na jej wygląd. Odpowiedni poziom witaminy A w organizmie ma stymulujący impakt na regenerację skóry, przez co staje się ona bardziej napięta i elastyczna. Jej działanie przeciwzmarszczkowe zostało wielokrotnie potwierdzone.
Gdzie można znaleźć witaminę A?
Skoro retinol jest źródłem piękna, warto więc wiedzieć, gdzie występuje witamina A? Jest ona syntezowana z prowitaminy zwanej betakarotenem, której źródłem są produkty roślinne takie jak papryka, dynia, marchew oraz pomarańcza.
Dużą ilość prowitaminy A można także znaleźć w produktach mlecznych. Do swojej diety warto także wprowadzić produkty odzwierzęce. Bogactwo retinolu zawiera cielęcina lub podroby mięsne takie jak wątróbka. Łosoś, tuńczyk, śledź oraz makrela to produkty rybne, których nie może zabraknąć w jadłospisie.
Witamina A jest związkiem bardzo dobrze rozpuszczalnym w tłuszczach. Aby zwiększyć więc jego przyswajalność z pożywienia, należy do posiłku dodać niewielką ilość oleju lub oliwy z oliwek.