Strona głównaBiznesJakie usługi wchodzą w skład obsługi logistycznej?

Jakie usługi wchodzą w skład obsługi logistycznej?

W niniejszym artykule opisujemy z jakich elementów może składać się przykładowa kompleksowa obsługa logistyczna. Rozpoczynając od transportu poprzez magazynowanie aż po dystrybucje.

Transport

Transport jest fundamentem obsługi logistycznej. Dobra organizacja transportu znacząco wpływa na efektywność procesów logistycznych. Firma zajmująca się obsługą logistyczną może posiadać swoją flotę pojazdów lub może korzystać z wynajętej floty. Nawet w przypadku towarów transportowanych droga morską lub za pomocą kolei flota w postaci samochodów ciężarowych wciąż odgrywa bardzo ważna rolę, gdyż w końcowej fazie większość towarów musi być przetransportowana drogą lądową.

Oczywiście transport to nie tylko zaopatrzenie organizacji w odpowiednią flotę pojazdów. To przede wszystkim odpowiednia organizacja procesów. Wypracowanie procedur i zasad, które sprawiają, że ryzyko ewentualnych opóźnień jest zredukowane i transport odbywa się płynnie.

Magazynowanie

Magazynowanie obejmuje nie tylko składowanie, ale także szerokie spektrum procesów związanych z przygotowywaniem towarów do dystrybucji i transportu. Mowa między innymi o takich procesach jak etykietowanie, konfekcjonowanie, przepakowywanie, kompletowanie, zabezpieczenie towaru przed transportem, załadunek, zarządzanie zwrotami itd.

Dystrybucja

Dystrybucja obejmuje różne wyzwania przed jakimi staje firma zajmująca się obsługą logistyczną. Począwszy od kompletacji zamówienia aż po dostarczenie towaru do miejsca docelowego. Kluczowym elementem dystrybucji jest optymalizowanie procesów tak aby zarządzanie dystrybucją odbywało się w sposób płynny. Do tego celu często wykorzystywane są rozwiązania informatyczne, które usprawniają zarządzanie transportem towarów i monitorują stany magazynowe.

Obsługa logistyczna jest dosyć szerokim obszarem, działalności przedsiębiorstwa, które obejmuje szereg różnorodnych procesów. Wiele przedsiębiorstw o charakterze dystrybucyjno-handlowym samodzielnie realizuje tego typu zadania stawiając na własne centrum logistyczne. Niektóre organizacje decydują się na outsourcing tego typu usług do firm wyspecjalizowanych w kompleksowej obsłudze logistycznej.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne