Nietrzymanie moczu uważane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Jakie są przyczyny, a jakie sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem? Co można zrobić, aby zapobiec tej niekomfortowej dolegliwości?
Czynniki zwiększające ryzyko nietrzymania moczu
Chcąc zapobiec nietrzymaniu moczu w przyszłości, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, co jest skutkiem porodów naturalnych, menopauzy, zabiegów ginekologicznych, anatomii układu moczowego, ale wraz z wiekiem proporcje płci w grupie osób mających ten problem wyrównują się. U mężczyzn czynnikami ryzyka są infekcje układu moczowego, osłabione mięśnie przez operację prostaty, nadwaga a także cukrzyca.
Nietrzymanie moczu dzielimy na:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest zwykle wynikiem osłabienia lub uszkodzenia mięśni takich jak mięśnie dna miednicy i zwieracz cewki moczowej.
- Nietrzymanie moczu z parcia – jest zwykle wynikiem nadczynności mięśni wypieracza, które kontrolują pęcherz.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – jest często spowodowane niedrożnością pęcherza, co uniemożliwia jego całkowite opróżnienie.
Dbaj o siebie już teraz
Zapobieganie nietrzymaniu moczu nie zawsze jest możliwe, ale istnieje kilka działań, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Obejmują one:
- utrzymanie prawidłowej wagi,
- unikanie lub ograniczanie spożycia alkoholu,
- zaprzestanie palenia papierosów, co pomoże zlikwidować przewlekły kaszel, który często jest jedną z wiodących przyczyn osłabienia mięśni dna miednicy,
- unikanie ciągłego, nadmiernego wysiłku fizycznego.
Na wszelki wypadek
Co z robić w sytuacji, gdy nie uda nam się uniknąć problemu jakim jest nietrzymanie moczu? W tej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednio chłonne i dopasowane do naszych potrzeb wkładki urologiczne. Na rynku znajdziemy wkładki urologiczne dla kobiet oraz wkładki urologiczne dla mężczyzn. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadkach lekkiego, jak i ciężkiego nietrzymania moczu. Wkładki pochłaniają nieprzyjemny zapach. Są dostosowane do anatomicznego kształtu ciała.