Strona głównaUncategorizedSuchy lód - co to jest suchy lód i jakie ma zastosowanie

Suchy lód – co to jest suchy lód i jakie ma zastosowanie

Coraz częściej słyszy się o takiej substancji jak suchy lód. Z racji tego, że nie każdy jeszcze wie, co to jest suchy lód, to warto się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu. O tym też będzie niniejszy tekst, a zatem bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do konkretów. Pod powyższym pojęciem kryje się substancja powstała na bazie doprowadzonego do stanu stałego dwutlenku węgla. Swoim wyglądem oraz właściwościami przypomina on tradycyjnie pojmowany lód powstały na bazie wody. Zasadniczą różnicą jest tutaj fakt pomięcia stanu ciekłego w przypadku suchego lodu.

To i szereg innych czynników wpłynęło na to, ze suchy lód ma szerokie zastosowanie. Tego rodzaju lód jest bowiem substancją bezwonną oraz bezzapachową, co również jest nie bez znaczenia. Przykładowo stosując go do dawania do drinków, zyskujemy podczas parowania unikalną mgiełkę. W stałej postaci znajduje się on w bardzo niskiej temperaturze i tym samym zaleca się zachować ostrożność. Temperatura dochodzi bowiem do poniżej 80 stopni, a więc podając go lub transportując, korzysta się z odpowiednich pojemników oraz specjalnych szczypiec. Właściwości suchego lodu mają swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Tym samym w żadnym razie nie zamykają się na wspomnianych już wcześniej dodatkach do napojów. Jest to również bardzo istotny element najróżniejszych prac laboratoryjnych. Do tego doskonale odnajduje się we wszelkiego typu doświadczeniach o charakterze egzotermicznym. Suchy lód to również niezwykle istotny aspekt transportu, bo z jego pomocą da się znacznie efektywniej przewozić rozmaite produkty na dłuższe trasy. Dotyczy to zresztą nie tylko produktów żywnościowych, bo z powodzeniem stosują go też szpitale z racji przewożenia na większe odległości krwi oraz narządów. Suchy lód bywa także doskonałym pomocnikiem dla osób zaczynających przygodę z chemią. Można z jego pomocą w bezpieczny sposób nawet warunkach domowych szereg eksperymentów. Znane są też sposoby użycia suchego lodu jako środka czyszczącego. Widać zatem doskonale, że możliwości zastosowania jest wiele.
Więcej na: https://elod.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne