Strona głównaBiznesNawozy rolnicze - organiczne oraz mineralne.

Nawozy rolnicze – organiczne oraz mineralne.

Na terenach uprawnych, z których plony są całkowicie zbierane(pozostałe – niezdatne do użytku, wyniszczone przez szkodniki rośliny są usuwane), pozostająca gleba wymaga specjalnego odżywienia. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu uzupełnia się zaistniałe w niej braki za pomocą naturalnych składników organicznych lub sztucznych środków mineralnych. Przy doborze substancji odżywczych należy oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj gleby, a także specyfikę danej uprawy. Popularnym ostatnio rozwiązaniem, jest stosowanie nawozów mieszanych. Wersja naturalna, sama w sobie nie zapewni glebie wszystkich potrzebnych makro i mikroelementów. Z drugiej strony intensywne stężenie nawozów mineralnych, przy długotrwałym ich stosowaniu, może doprowadzić do wyjałowienia gleby i nieurodzaju. Dlatego jednoczesne zastosowanie środków sztucznych z naturalnymi, w pewnym sensie stanowi złoty środek rolniczy.

Nawozy naturalne

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, stosowane w większych ilościach nie szkodzą glebie, poprawiają natomiast znacznie jej strukturę, dbając o mikroflorę i uzupełniając składniki mineralne. Rezultaty ich stosowania ujawniają się dopiero po procesie mineralizacji substancji organicznych w wyniku działania mikroorganizmów w glebie. Zaliczamy tutaj:
– kompost – powstaje z odpadów roślinnych; uzupełnia próchnicę, zwiększając wodną i powietrzną pojemność gleby; dodatnio wpływa na wzrost upraw
– obornik – granulowany oraz suszony, stanowi pochodną odchodów zwierzęcych
– wermikompost (biohumus) – z odchodów dżdżownic kalifornijskich; wpływa dodatnio na aktywność biologiczną gleby

Nawozy sztuczne

To składniki pokarmowe w postaci bardzo silnie skoncentrowanej. Ze względu na wzmożoną siłę oddziaływania, należy je stosować ostrożnie, z umiarem, aby nie doprowadzić do tzw. przenawożenia gleby, a co za tym idzie zrujnowania przyszłej uprawy. Są to nawozy: azotowe, fosforowe, potasowe oraz magnezowe. Dzieli się je dodatkowo na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Pierwsze – stosuje się do konkretnej grupy roślin, dobierając proporcje składników adekwatnie do ich braku i przezornie nie stosując nadwyżek. Bardziej bezpieczną wersję, szczególnie dla amatorów działkowiczów, stanowią odżywki wieloskładnikowe, będące kompozycją substancji odżywczych. Warto również zwrócić uwagę na biostymulatory, które przysposabiają rośliny do usunięcia szkodliwych substancji. Należą do nich aminokwasy, pierwiastki typu krzem i tytan, wyciągi z alg. Użycie ich powinno odbywać się nie tylko w sytuacjach stresowych, ale również profilaktycznie – w trakcie sukcesu rolniczego.
Więcej o biostymulatorach oraz nawozach sztucznych na poniższym filmie wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne