Wiele przedsiębiorstw boryka się z różnymi zobowiązaniami kredytowymi. Warto wiedzieć, że pomocą w takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny, który porządkuje finanse i zamienia szereg różnych zobowiązań w jedną comiesięczną ratę.
Czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie ma zalety?
Kredyt konsolidacyjny dla firmy to jednorazowa pomoc udzielana firmom, które posiadają różne zobowiązania. Udzielają jej instytucje finansowe, w tym także banki. Kredyt konsolidacyjny powinny być przyznane na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Jest to bardzo dobra forma wsparcia dla firm, które wpadły w tzw. spiralę długów lub mają tyle zobowiązań finansowych, że zarządzanie nimi jest zbyt czasochłonne. Rozliczanie kosztów jednego kredytu firmowego jest nieco prostsze, niż dokumentowanie kilku lub nawet kilkunastu wpłat.
Kredyt konsolidacyjny może być skonstruowany w taki sposób, żeby oprocentowanie było niższe od tego jakie byłoby w przypadku opłacania kilku różnych zobowiązań jednocześnie. Można liczyć również na rozłożenie zobowiązania na wiele rat, co pozwala na znaczne obniżenie raty kredytu.
Kiedy kredyt konsolidacyjny jest nieopłacalny?
Kredyt konsolidacyjny dla firmy jest złym pomysłem, gdy firma posiada co prawda różne zobowiązania, ale większość z nich kończy się jeszcze w tym samym roku podatkowym. Trzeba pamiętać, że kredyt tego typu nie skraca czasu spłaty innych rat, a jedynie pomaga w konsolidacji wszystkich opłat w jedną ratę. Nie jest więc opłacalny, jeśli firma niedługo kończy spłatę swoich zobowiązań. Nowy kredyt sprawi, że czas spłaty wydłuży się. Złym pomysłem jest również branie kredytu konsolidacyjnego w momencie, kiedy dopiero podpisaliśmy umowę z instytucją finansową na udzielenie nam pożyczki. Może okazać się, że oprocentowanie nowego kredytu będzie wyższe, niż wcześniejszego zobowiązania. Zanim więc zgodzimy się na konsolidację wszystkich zobowiązań warto sprawdzić, czy ich koszt faktycznie będzie mniejszy.
Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu konsolidacyjnego?
Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firmy konieczne będzie dostarczenie PITu za poprzedni rok lub wyciągu z konta bankowego firmy. Czasem zaświadczenie może również wypełnić księgowa. Dodatkowo konieczne będą umowy z innymi bankami oraz informacje, jakie zobowiązania ma firma wobec swoich wierzycieli. Poza tym, firma musi również mieć dobrą historię w BIK. Tego typu dokumentacja oraz informacje są oczywiście po to, żeby bank oszacował, czy mamy wystarczającą zdolność kredytową.
W przypadku kredytu z gwarantem nie jest potrzebna informacja o historii kredytowej firmy, a także nie jest konieczne okazywanie PITu za zeszły rok. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy firma ma duże zaległości z płatnościami bank może odmówić pożyczki lub poprosić o wyciąg z konta firmowego.
Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak inne pożyczki dla firm, musi być poparty dochodami. Firmy, które nie osiągają żadnych dochodów przez dłuższy czas raczej niestety nie otrzymają odpowiedniego wsparcia.
Jeśli na koncie firmowym pojawiają się choć minimalne wpływy, a firma ma miesiące z zyskiem, to nie powinno być problemu z otrzymaniem takiego finansowania. Trzeba jednak pamiętać, że każda instytucja finansowa ma inne wymogi dotyczące kredytów dla firm. Zanim złożymy wniosek warto więc dowiedzieć się od doradcy finansowego, na jakie wsparcie możemy liczyć. Warto wiedzieć, że z pomocą doświadczonych doradców finansowych możliwe jest uzyskanie tak zwanego trudnego kredytu konsolidacyjnego, a więc takiego, kiedy płynność i zdolność
Kredyt konsolidacyjny dla firmy może być dobrym sposobem na uproszczenie księgowości, a także szansą na uporządkowanie zobowiązań. Pozwala także uzyskać finansowanie na lepszych warunkach w porównaniu do tych jakie ma wiele przedsiębiorstw opłacających zobowiązania w różnych instytucjach jednocześnie. Podsumowując, kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim ciekawe rozwiązanie dla firm, które borykają się z problemami z płynnością finansową. Jednocześnie jest to także dobre rozwiązanie dla tych firm, które pomimo dobrej kondycji finansowej chcą zwiększyć efektywność zarządzania swoimi długami.