Strona głównaUncategorizedImplanty stomatologiczne - rozwiązanie z przyszłością

Implanty stomatologiczne – rozwiązanie z przyszłością

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzupełnienie braków w uzębieniu w sposób w najbardziej funkcjonalny, a przy tym bardzo estetyczny. Z osiągnięć światowej implantologii polska stomatologia korzysta na szeroką skalę już od roku 1989, mamy zatem za sobą ponad trzy dekady doświadczeń i badań klinicznych. Dzięki temu wzrosła wiedza i praktyczne umiejętności lekarzy oraz zwiększyła się świadomość pacjentów, którzy coraz lepiej zdają sobie sprawę z wielkiego potencjału implantów zębowych.

Dawne pomysły i nowe materiały

Warto wiedzieć, że historia implantologii w naszym kraju sięga lat 50. i 60. XX wieku. Ukazały się wtedy pionierskie publikacje opisujące m.in. stosowanie mocowanych w zębodole wszczepów syntetycznych, czyli po prostu implantów z tworzyw sztucznych. Poważnym problemem okazywało się jednak pojawiające się u części pacjentów nietolerowanie takich wszczepów przez tkanki stykające się z nimi. Przełom nastąpił w końcu lat. 80. Opublikowano wtedy badania dotyczące integracji kostnej stosowanych do dziś implantów wykonanych z tytanu.

Na czym polega leczenie implantologiczne?

Leczenie z wykorzystaniem implantów stomatologicznych przeprowadzają wyspecjalizowani lekarze stomatolodzy (np. dentysta Ursynów). Na zabieg składają się dwa etapy: chirurgiczny i protetyczny. Na etapie leczenia chirurgicznego implantolog przy pomocy specjalistycznych wierteł wprowadza do kości szczęki albo żuchwy wszczep śródkostny czyli dozębodołową część implantu. Element ten to śruba wykonana z tytanu lub związków cyrkonu o odpowiednio przygotowanej powierzchni i kształcie. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Po wprowadzeniu śruby do zębodołu, pozostawia się implant na okres od kilku tygodni do 6 miesięcy. Wtedy przebiega kluczowy dla powodzenia całej procedury proces osteointegracji czyli zespolenia powierzchni implantu z tkanką kostną. Zapewnia to umocowanie wszczepu w zębodole przypominające osadzenie korzeni naturalnego zęba. Drugim etapem leczenia jest wykonanie przez specjalistyczny gabinet (np. implanty warszawauzupełnienia protetycznego: korony, mostu lub nowoczesnej protezy na zatrzaskach (tzw. proteza płytowa).

Na zakończenie warto podkreślić, że wielkim atutem implantów zębowych jest ich uniwersalność. Są stosowane w stomatologii nie tylko do leczenia braków zębowych spowodowanych próchnicą albo niepowodzeniem leczenia kanałowego (endodoncji), lecz również braków wywołanych np. nowotworami i urazami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne