Strona głównaBiznesCzym jest mentoring i dlaczego warto go wdrożyć w firmie?

Czym jest mentoring i dlaczego warto go wdrożyć w firmie?

W każdej firmie najważniejsi są pracownicy. To oni bowiem odpowiedzialni są za rozwój firmy i budują jej sukces. Istotne jest zatem, aby każdy pracodawca zadbał o ich rozwój. Jak to zrobić? Jednym z takich sposobów jest mentoring. Warto zatem wiedzieć, na czym on dokładnie polega i jak może pomóc w rozwoju pracowników.

Czym jest mentoring?

Nierzadko zdarza się, że pracownik, choć wciąż zdobywa doświadczenie i jak najlepiej wykonuje swoje obowiązki, to nie jest on w stanie zrealizować takiego samego wyniku jak jego współpracownicy. W takiej sytuacji takiemu pracownikowi powinno się pomóc. Rozwiązaniem jest tu właśnie mentoring. Polega on na zbudowaniu określonej relacji między mentorem, którym powinna być osoba z wieloletnim doświadczeniem na danym stanowisku a pracownikiem. Oczywiście poza doświadczeniem mentor musi także być osobą, która odniosła w swojej pracy sukces. Tylko wówczas może dzielić się z pracownikiem swoją wiedzą i doświadczeniem. Istotne w mentoringu jest to, aby relacja między mentorem a pracownikiem była partnerska. Zadaniem mentora jest pomoc pracownikowi w rozwoju jego umiejętności, motywowanie pracownika, a także pokazanie mu, w jaki sposób może lepiej wykorzystać swoje kompetencje. Dodać tu trzeba, że mentor nie mówi pracownikowi wprost, co ten ma robić, ale uczy go, w jaki sposób rozwiązywać konkretne problemy.

Czym mentoring jest tym samym co coaching? Bardzo często mentoring i coaching uważane są za to samo. Tymczasem są to dwie zupełnie inne formy wsparcia. Co prawda coachng także nastawiony jest na wsparcie rozwoju pracownika, jednak w tym przypadku cały proces trwa znacznie krócej w porównaniu z mentoringem. Co więcej, mentora specjalizuje się w konkretnym obszarze zawodowym, natomiast od coacha takiej specjalizacji się nie wymaga. Warto jeszcze dodać, że coaching w przeciwieństwie do mentoringu nastawiony jest na szybsze i bardziej mierzalne wyniki.

Dlaczego warto wdrożyć mentoring w firmie?

Jak zatem widać, mentoring w firmie wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Co jeszcze przemawia za tym, aby wdrożyć go w firmie? Wskazać można tu m.in. na to, że mentoring:

  • jest dość tanim rozwiązaniem (mentorem jest bowiem pracownik firmy, a nie osoba z zewnątrz),
  • wpływa na rozwój pracowników, co przekłada się na ich lepsze wyniki, a tym samym na sukces firmy,
  • a także pozwala na znacznie szybsze wprowadzenie pracownika w nowe obowiązki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne