Strona głównaUncategorizedCzy przedszkole sprzyja rozwojowi dziecka?

Czy przedszkole sprzyja rozwojowi dziecka?

Kiedy twoje dziecko nie jest już niemowlakiem, ale jest jeszcze zbyt małe by pójść do szkoły, warto pomyśleć o przedszkolu. Nawet jeśli z maluchem ma kto zostać w domu, jedno z rodziców bądź kochani dziadkowie, przedszkole może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy zadbać o rozwój naszego malucha. 

A może przedszkole naturalne?

Jeśli nigdy nie mieszkałeś w Norwegii, możesz nie wiedzieć, że Skandynawowie od wielu lat stawiają na przedszkola naturalne. Jest to taki model przedszkola, w którym na pierwszym planie stawia się środowisko naturalne i wzmacnianie więzi z naturą. Norweskie dzieci, nierzadko całymi dniami przebywają na powietrzu, chodząc na długie górskie wycieczki, nawet jeśli pogoda nie sprzyja wypadom. Dla Norwegów, dla których “nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie” to całkiem naturalne.

Takie przedszkola, w skandynawskim stylu, ukierunkowane na kontakt z naturą, powstają również w Polsce. Dzięki temu kontaktowi, dzieci uczą się od najmłodszych lat dbania o naturę i korzystania z jej dobrodziejstw. Przedszkola (np. przedszkole Wola) tego typu zapewniają dzieciom specjalne kombinezony, odblaski i kamizelki, tak aby piesze wędrówki, nawet w chłodne dni, były przyjemne i bezpieczne. Taki codzienny wysiłek fizyczny nie tylko pozwala się dziecku wyżyć, ale również hartuje.

A co z rozwojem umysłowym?

Na wczesnym etapie rozwoju dziecka rodzicom w szczególności zależy na tym żeby dziecko miało kontakt z językiem angielskim. Nawet jeśli dziecko nie nauczy się zbyt wiele mówić w obcym języku, samo osłuchanie się z nim sprawi, że kiedy pójdzie do szkoły będzie mu o wiele łatwiej się go nauczyć. Dlatego zgodnie z tym trendem coraz częściej powstają przedszkola dwujęzyczne (np. House od Reggio).

Skandynawska pedagogika jest również o wiele bardziej nakierowana na indywidualne podejście do każdego dziecka. Dzięki temu, że tego typu przedszkola mają w ofercie wiele różnorodnych zajęć, można wzmacniać zainteresowania dziecka i pomagać mu odkryć to, co naturalnie go ciekawi. Umysł małego dziecka jest tak chłonny, że to, czego nauczy się w dzieciństwie, zostaje w nim na długie lata. Warto więc wybrać dla swojego małego potomka dobre przedszkole (np. przedszkole Szczecin), które nie tylko będzie miało pod opieką wtedy, gdy my sami nie możemy się nim opiekować, ale również zapewni wartościowe zajęcia, zabawy i wzmocni ważne, uniwersalne wartości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne