Strona głównaBiznesCzy można samemu zamontować klimatyzację w domu?

Czy można samemu zamontować klimatyzację w domu?

Samodzielny montaż klimatyzacji nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze trzeba się zastanowić, czy dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami technicznymi. Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę, że nieumiejętny montaż (bez posiadania odpowiednich kwalifikacji) może skutkować utratą gwarancji na zakupione urządzenie. Wreszcie po trzecie, montaż klimatyzacji wiąże się z pewnymi aspektami prawnymi, które sprawiają, że jest to usługa, która powinna być wykonana przez wykwalifikowaną osobę.

Klimatyzacja powinna być montowana przez specjalistę

Aspektem prawnym jest ustawa f-gazowa, która sprawia, że niektóre czynności wykonywane przy urządzeniach f-gazowych wymagają określonych kwalifikacji. Przykłady zadań, które mogą wymagać certyfikowanego personelu to sprawdzenie szczelności układu, odzysk czynnika roboczego oraz świadczenie usług serwisowych (np. serwis klimatyzacji warszawa). Niezależnie od przepisów po prostu z uwagi na dbałość o poprawne działanie instalacji warto to powierzyć specjalistom. Osoba o odpowiednich kwalifikacjach powinna mieć Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i naprawi i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych.

Montaż klimatyzacji – kluczowe elementy

Profesjonalna klimatyzacja typu split składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są ze sobą połączone za pomocą kabli. W związku z czym w ścianie zewnętrznej należy wykonać otwór, przez który będą wyprowadzone kable elektryczne oraz przewód freonowy. Jednostkę zewnętrzną najlepiej przymocować na ścianie w zacienionym miejscu.

Do poprawnego działania klimatyzacji ważnym elementem jest usunięcie wilgoci oraz jej odpowietrzenie. Ponadto, warto zwrócić uwagę na odpływ skroplin, dzięki któremu odprowadzana jest woda na zewnątrz podczas gdy urządzenie pracuje w trybie ogrzewania.

Poprawny montaż klimatyzacji to nie wszystko, trzeba jeszcze pamiętać o koniecznych przeglądach, które obejmują odgrzybianie, oczyszczanie skraplacza oraz sprawdzenie ciśnień w układzie chłodniczym.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne