Strona głównaUncategorizedCoaching i mentoring, czyli sposób na samorozwój i osiągnięcie sukcesu

Coaching i mentoring, czyli sposób na samorozwój i osiągnięcie sukcesu

Coaching oraz mentoring to w najprostszych słowach pomaganie innym ludziom, aby to, co sobie założyli udało im się osiągnąć. To pomoc w realizacji ich marzeń, planów, celów i pragnień. Jest to rodzaj wsparcia, który ma wiele wspólnego z szeroko pojętym samorozwojem. Metody coachingowe i mentoringowe oparte są na psychologii. Warto jednak zauważyć, że pomiędzy coachingiem i mentoringiem istnieją pewne wyraźne różnice.

Jak jest różnica pomiędzy coachem, a mentorem? Czy to jest to samo?

Podstawowa różnica pomiędzy coachem, a mentorem polega na tym, że mentor wspiera drugą osobę. Mentor korzysta z doświadczenia i wiedzy. Natomiast coach prowadzi swoich podopiecznych niekoniecznie bazując na swojej wiedzy. Raczej stara się wykorzystać kompetencje osoby, z którą pracuje. Mentoring to przede wszystkim relacja, która występuje pomiędzy ekspertem, a uczniem. Dzięki temu uczeń podejmuje refleksję nad swoimi działaniami.

Z kolei coaching polega na wpływie na klienta w taki sposób, aby ten zmienił swoje myślenie i schematy. Coaching jest przede wszystkim nastawiony na wsparcie i rozwinięcie już posiadanych umiejętności. Tutaj coach daje impuls do działania, ale nie prowadzi i nie pokazuje dokładnej drogi do osiągnięcia celu. Trzeba wyraźnie podkreślić, że to klient wybiera cele nad którymi chce pracować i drogę, którą chce kroczyć, aby rozwiązywać swoje problemy. Mentor natomiast daje wskazówki i nadaje konkretne zadania swojemu podopiecznemu.

Podsumowanie

Wbrew temu, że istnieją widoczne różnice w kontekście tych dwóch podejść. To oba sposoby przynoszą duże korzyści osobom, które są zainteresowane rozwojem osobistym. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku bardzo ważną kwestią jest profesjonalne podejście coacha lub mentora.

Osoba oferująca usługi tego typu powinna podchodzić do obowiązków z należytą odpowiedzialnością i wyrozumiałością, ponieważ w bardzo łatwy sposób można zaszkodzić swojemu klientowi dając mu negatywny feedback, a w wyniku tego sprowadzić klienta na niewłaściwą drogę. Jest to coś podobnego do pracy psychologa, tylko z nieco bardziej biznesowym zacięciem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne