Strona głównaUncategorizedWeryfikacja vin pozwoli zdemaskować nieuczciwego sprzedawcę

Weryfikacja vin pozwoli zdemaskować nieuczciwego sprzedawcę

Nie brakuje osób, które chcą niedługo kupić używany samochód. W końcu można za relatywnie niewielkie pieniądze nabyć odpowiedni wóz. Jesteście w tej samej grupie? Obawiacie się jednak, że traficie na nieuczciwego sprzedawcę, który zaoferuje Wam samochód w cenie kompletnie nieadekwatnej do jakości? Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z takimi oszustami. Jakie? Jeśli interesuje Was ta konkretna kwestia, to serdecznie zapraszamy do poniższego artykułu.

Co to jest vin?

Na początek warto wyjaśnić, co to jest w ogóle vin. To słowo generalnie pochodzi od angielskich wyrazów Vehicle Identification Number. W naszym kraju tłumaczymy to jako po prostu numer nadwozia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że numer vin jest nadawany przez producenta po to, aby łatwo było zidentyfikować konkretny pojazd. Trzeba dodać, że ta wartość jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Każde auto posiada ten właśnie numer. Nie ma jednak dwóch jednych i tych samych wartości. Nie da się ukryć, że na skutek tego sprawdzenie numeru vin może doprowadzić nas do poznania wielu ciekawych informacji na temat konkretnego pojazdu.

Z czego składa się numer vin?

Pamiętajcie, że na świecie są ogólnie stosowane rozmaite normy, aczkolwiek wszystkie standardy opierają się na zapisie składającym się dokładnie z 17 znaków. Co to dokładnie jest? W numerze vin występują znaki, litery oraz cyfry. Co ciekawe, nie ma ani litery O, ani także litery I. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że te literki mogłyby być pomylone z cyframi kolejno 0 oraz 1. Ogólnie numer vin można podzielić na trzy zasadnicze części. Pierwsze trzy znaki definiują światowy symbol producenta. Pamiętajcie, że ten kod jest nadawany każdej firmie produkującej pojazdy – poprzez odpowiedni urząd zajmujący się takimi kwestiami w konkretnym państwie. Kilka kolejnych znaków, zazwyczaj jest to 6, jest już zależnych od samych producentów. Chodzi o to, że fachowcy kodują specjalne dane techniczne, a także cechy opisujące konkretny model pojazdu. Ostatnie 8 znaków (są to cyfry) dotyczą numeru seryjnego pojazdu. Tutaj możemy poznać między innymi rok produkcji, a także miejsce montażu pojazdu. Te wartości można odczytać na pozycji kolejno 10 oraz 11. Natomiast pozostałe cyfry określają następny numer serii dotyczący konkretnego modelu pojazdu.

Jak można sprawdzić vin?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że sprawdzenie numeru vin nie jest wcale takie trudne, jak komuś może wydawać się na samym początku. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że numer vin jest zazwyczaj wybity na tabliczce znamionowej – ten element jest umieszczony natomiast na podszybiu samochodu (zaraz po stronie kierowcy). Gdzie jeszcze może być zlokalizowana ta bardzo cenna wartość składająca się z dokładnie 17 znaków? To również słupek boczny po stronie kierowcy. Jeśli chcecie kupić używane pojazdy, to nie możecie zapomnieć o tej czynności. Pamiętajcie, że sprawdzenie numeru vin jest tak samo ważne, a może nawet ważniejsze, niż jazda testowa konkretnym pojazdem.

Numer vin – jakie informacje można uzyskać?

Co jednak tak naprawdę można uzyskać weryfikując tego typu informacje? Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że sprawdzenie numeru vin umożliwia między innymi zdobycie informacji na temat tego, czy konkretny pojazd nie pochodzi z kradzieży itp. Czasami jest tak, że przestępca nielegalnie sposób zdobył konkretne samochody. Następnie chce się pozbyć jak najszybciej tych wozów. Często nawet oferuje bardzo atrakcyjne ceny. Na szczęście sprawdzenie numeru vin uchroni Was przed tym, że kupicie kradzione wozy… Poza tym numer vin umożliwia zdobycie informacji na temat tego, czy dany samochód uczestniczył w jakimkolwiek wypadku. To jednak nie wszystko. Ponadto numer vin umożliwia również weryfikację trudno dostępnych części do konkretnego samochodu. Na podstawie tej wartości można też zweryfikować historię serwisowania samochodów. Ta wartość, przynajmniej w przypadku większości modeli, daje również szansę na to, aby sprawdzić przebieg pojazdu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne