Wszędzie tam, gdzie logistyka i transport, z pewnością sprawdzą się nowoczesne systemy ERP, w ramach których dostępny jest moduł umożliwiający zarządzanie łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie. Dzięki takiemu modułowi można całą pracę działu przeanalizować krok po kroku, zoptymalizować i usprawnić procesy, a dzięki dostępowi do konkretnych, twardych danych, można podejmować przemyślane i poparte faktami decyzje o zaopatrzeniu. Większa przejrzystość łańcucha dostaw to lepsze zarządzanie zamówieniami, zapasami, produkcją, a także kontaktami z klientami i naszymi partnerami biznesowymi.
Aby maksymalnie usprawnić prowadzenie działu logistyki
Tego rodzaju systemy ERP zostały właśnie po to stworzone- aby usprawniać pracę danego działu, a tym samym i ułatwiać zarządzanie nim. Jeśli chodzi o zarządzanie łańcuchem dostaw (supply chain management) to przede wszystkim chodzi tutaj zarówno o planowanie kolejnych działań, ich realizację, jak i monitoring bieżącej sytuacji. Dzięki mądremu zarządzaniu możliwe jest lepsze odpowiadanie na podaż konkretnych towarów, co przekłada się na wzrost konkurencyjności firmy, bo ponosi ona mniejsze koszty związane z towarem niepotrzebnie zalegającym na magazynie. Do tego jednak potrzebne są konkretne narzędzia- takie jak systemy ERP, które dedykowane są zarówno dla mniejszych firm jak i dużych przedsiębiorstw.
Aplikacje związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw
O ile samo planowanie to różnego rodzaju cele marketingowe i sprzedażowe oraz kontakty z klientami, a także wyznaczenie parametrów, którymi będziemy mierzyć efektywność logistyki, o tyle samo wykonanie łańcucha dostaw to troska o to, aby realizacja zamówień szła szybko i sprawnie. Tutaj znajdziemy wszystko, co związane z dysponowaniem zapasami, a także realizacją bieżących zamówień. W ramach realizacji łańcucha dostaw możemy korzystać z aplikacji dedykowanych dla magazynów i hurtowni, ale i te, które koncentrują się na jak najefektywniejszym transporcie. W końcu, przejrzystość łańcucha dostaw to bieżące śledzenie tego, co dzieje się z każdym zamówieniem, o czym można potem informować nabywcę. Można też lepiej szacować moment, kiedy towar znajdzie się już u odbiorcy.
Planowanie produkcji a łańcuch dostaw
Zależności jakie zachodzą w przedsiębiorstwach produkcyjnych są na ogół bardzo skomplikowane i zależne od siebie. Nie inaczej jest gdy mamy do czynienia z planowaniem. Moduł planowanie produkcji jest ściśle powiązany z łańcuchem dostaw, a konkretnie stanami magazynowymi surowców. Nie da się planować pracy bez wiedzy czy na magazynie mamy wystarczającą ilość surowca potrzebnego do wykonania odpowiedniej pracy.
Zależności takie widzimy również w innych sektorach działania przedsiębiorstwa. Jedne są bardziej zależne od drugich, a inne nieco mniej. Ale niewątpliwie procesy produkcyjne nie są w stanie funkcjonować bez integracji z modułami logistycznymi, magazynem.