W niniejszym artykule krótko i rzeczowo przedstawiamy czym jest orteza. Wymieniamy jakie są przykłady ortez oraz wyjaśniamy czym różni się orteza od stabilizatora.
Do czego służy orteza?
Orteza to rodzaj sprzętu medycznego, który ma za zadanie zabezpieczenie określonej części ciała. Unieruchamiają wybrany staw, partie mięśni lub np. odcinek kręgosłupa. Zazwyczaj ortezy są noszone po urazie lub operacji, chociaż zdarza się także, że są stosowane profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnej kontuzji podczas wzmożonego wysiłku.
Wybór ortezy powinien być dokonany po ścisłej konsultacji z lekarzem prowadzącym (ortopedą, neurologiem, reumatologiem lub rehabilitantem). Wpływ na to jaka orteza zostanie wybrana wpływa ma rodzaj oraz stopień urazu (np. skręcenie, zwichnięcie lub złamanie).
Warto zauważyć, że w zależności od tego jaką część ciała określona orteza ma chronić, na rynku jest wiele różnych odmian ortez. Między innymi:
- Ortezy stawu nadgarstkowego oraz dłoni
- Ortezy stawy łokciowego
- Ortezy stawu kolanowego
- Ortezy stawu skokowego i stopy
Orteza, stabilizator czy gips…
Często można spotkać się z zamiennym stosowaniem terminu orteza z określeniem stabilizator. Co ciekawe, nie jest to błąd. Po prostu „stabilizator” funkcjonuje jako określenie potoczne. Warto wiedzieć, że lekarze zazwyczaj posługują się określeniem orteza. Jest to także nazwa funkcjonująca w sklepach medycznych.
W przypadku niektórych kontuzji ortezy są bezpośrednią konkurencją dla gipsu. Z reguły są jednak bardziej polecane, gdyż są znacznie lżejsze, wygodniejsze i elastyczne, w związku z czym ułatwiają poruszanie się. Według powszechnej opinii ortezy są wygodniejsze od gipsu i nie są tak bardzo obciążające dla skóry (rzadziej występują otarcia naskórka lub odparzenia).
Oczywiście o tym, czy zostanie zastosowana orteza czy gips, decydować może wyłącznie lekarz prowadzący.