Strona głównaBiznesOświetlenie naszej kuchni

Oświetlenie naszej kuchni

W JAKI SPOSÓB DOBRAĆ OŚWIETLENIE DO NASZEJ KUCHNI?

Współczesna kuchnia różni się znacznie wizerunkowo od jej odpowiedników z początku naszej ery, kiedy pomieszczenie to kojarzyło się raczej z zamkniętym, położonym na peryferiach miejscem, w którym przychodziło się tylko po jedzenie. Dzisiejsza kuchnia nie tylko służy do przygotowywania posiłków, ale to również miejsce skupiające często życie rodzinne. Większość z nas nie przykuwa do tego większej uwagi, natomiast okazuje się, że prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że wspólne przebywanie w niej jest przyjemniejsze, podobnie jak gotowanie. Nowoczesna kuchnia powinna zawierać kilka rodzajów oświetlenia.

Jeśli nie czujemy się najlepiej w temacie oświetlenia, i nie wiemy, na jakie się zdecydować, możemy skorzystać z pomocy specjalistów – firm budowlano-remontowych na terenie Warszawy i okolic: https://doskonalewnetrza.pl/, którzy pomogą rozplanować zarówno remont jak i urządzanie naszego mieszkania https://doskonalewnetrza.pl/oferta.html.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ.

W kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach, konieczne jest światło ogólne, które umożliwia równomierne oświetlenie całego wnętrza. Potrzebne jest ono nie tylko w prawidłowej orientacji, ale również w tak prozaicznych czynnościach jak sprzątanie. Okazuje się ze światło to nie musi być wcale jasne bardzo jasne, ważne żeby było odpowiednio rozproszone, bądź odbite przy zastosowaniu opraw sufitowych.

Poza światłem rozproszonym, koniecznie powinniśmy zadbać o światło miejscowe, zwane też kierunkowym, za pomocą, którego oświetlamy miejsce, w którym wykonujemy określone czynności. Warto zadbać o system umożliwiający regulację intensywności padającego światła, oraz jego kąt. Z racji, że czynności kulinarne wymagają koncentracji i staranności, dobrze jest zadbać o to, aby sposób oświetlenia naszej kuchni poprawiał nasze samopoczucie i sprawiał, że gotowanie nie będzie męczyć oczu, powodując zniechęcenie i rozdrażnienie.

Coraz częściej stosowanym zabiegiem jest doświetlenie blatu roboczego, bądź wygodne korzystanie z szafek, w których zamontowano źródła światła. Przyjemną atmosferę, poczucie bliskości i bezpieczeństwa tworzy dobrze oświetlony stół w kuchni, a w przypadku kuchni otwartych na salon, w którym planujemy rozlokować jadalnię, powinny posiadać stosowane światło o odpowiedniej barwie i intensywności, zbliżonej do światła w kuchni.

CZEGO WARTO UNIKAĆ.

Montując oświetlenie powinniśmy unikać pewnych rozwiązań, które zamiast rozświetlić pomieszczenie kuchni, sprawią, że przebywanie w niej będzie katorgą. Przykładem źle zastosowanego oświetlenia ogólnego kuchni, jest montaż lampy wiszącej z kloszem, wykonanym z materiału, który nie przepuszcza światła. Uzyskany w ten sposób promień światła będzie miał ograniczony zasięg. Innym przykładem złego rozwiązania dla oświetlenia w części roboczej naszej kuchni jest montaż lamp wiszących tuż nad głową osoby stojącej przy blacie – prowadzi to do sytuacji, gdzie na blat pada intensywny cień przeszkadzający w gotowaniu i innych czynnościach. Unikajmy również stosowania halogenów montowanych w suficie, znajdujących się tuż nad szafkami, ponieważ mogą one rzucać cień na blat, lub opraw kolorowych, które mogą wpływać na zmianę barwy artykułów spożywczych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne