Strona głównaFinanseJak rozliczyć podatek od spadku?

Jak rozliczyć podatek od spadku?

Gdy otrzymujemy w spadku dobra materialne lub wartościowy przedmiot czy nieruchomość, jesteśmy zobowiązani poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy, jeżeli wartość otrzymanego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Kiedy zapłacimy podatek od otrzymanego spadku?

Zwolnienie z konieczności opłaty podatku od otrzymanego spadku przysługuje osobom pozostającym w bliskiej relacji rodzinnej z darczyńcą. Jeżeli więc zostaliśmy spadkobiercą osoby z grupy 0, nie jesteśmy objęci obowiązkiem podatkowym z tego tytułu. Do grupy 0 należą: rodzice, dziadkowie, dzieci, rodzeństwo, małżonek oraz jego najbliższa rodzina – jeżeli to po nich otrzymaliśmy majątek w wyniku spadku, nie będziemy zobligowani do opłaty podatku. Podatek od spadku i darowizn nie dotyczy nas nawet, jeżeli osoba z grupy 0 w wyniku spadku przekazała nam majątek wart więcej niż wysokość kwoty wolnej od podatku. Jeżeli łączna kwota spadku przekracza 9637 zł, wtedy jesteśmy zobligowani zgłosić do Urzędu Skarbowego fakt jej otrzymania. Nie spowoduje to dodatkowej opłaty, niezgłoszenie jednak tego faktu do fiskusa może skutkować nie tylko objęciem spadku rozliczeniem na zasadach ogólnych (czyli opodatkowaniem) ale również wysoką karą finansową.

Spadek od dalekiej rodziny a rozliczenie podatku
Jeżeli otrzymaliśmy niespodziewany spadek od dalszego członka rodziny lub osoby, która nie jest z nami spokrewniona, sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Będziemy musieli zapłacić podatek od wartości spadku zgodnie z zasadą: im dalsze pokrewieństwo, tym wartośc podatku będzie większa. Fakt otrzymania spadku musimy zgłosić w przeciągu miesiąca do Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zameldowania. Musisz jedynie wypełnić zeznanie SD-3 i przekazać je do fiskusa. Nie jesteś zobligowany do samodzielnego wyliczenia kwoty podatku: zrobi to za Ciebie urząd, po czym poinformuje o wysokości kwoty. Masz 14 dni na zapłacenie kwoty podatku, którą wyliczył Urząd Skabrowy. Jeżeli jednak wartość otrzymanego mienia nie przekracza kwoty wolnej od podatku, nie musisz zgłaszać faktu jego otrzymania. Wartość kwoty wolnej od podatku dla poszczególnych grup podatkowych wynosi kolejno: 9637 zł – grupa I; 7276 zł –  grupa II; 4902 zł – grupa III. Jeżeli otrzymany spadek przekracza wartość powyższej kwoty, zapłacisz podatek od nadwyżki powyższej kwoty wolnej od podatku.
Pamiętaj, aby nie unikać opłaty podatku – Urząd Skarbowy w wynku konsekwencji może domagać się uiszczenia przez Ciebie kary finansowej, oraz zaległego podaktku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne